yanardağ

warning: Creating default object from empty value in /home/bilim/domains/bilimvadisi.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Coğrafya terimleri Y-

Yağış : Havadaki nemin doyma noktasını aşıp, su damlacıkları, buz kristalleri veya buz parçacıkları şeklinde yoğunlaşmasına yağış denir.

Yağmur: Buluttaki su taneciklerinin 0°C’nin üzerinde yoğunlaşırsa yağmur adını alır.

Yalıyar: Dağların kıyıya paralel uzandığı alanlarda dalgaların yamacın altını oyması ve üst kısmın çökmesiyle oluşan yer şeklidir. Yurdumuzda Doğu ve Batı Karadeniz kıyıları ile , Teke yarımadası, Taşeli Platosu ve Tekirdağ-İstanbul arasında görülür.

Yanardağlar

Yanardağ Nedir?

Bir yanardağ (ya da volkan ), magmanın ( dünyanın iç tabakalarında bulunan, yüksek basınç ve yüksek sıcaklıkta ergimiş ya da erimiş kayalar), yeryuvarlağının yüzeyinden dışarı püskürerek çıktığı coğrafi yer şekilleridir.

Yanardağlar nasıl oluşur?

Yanardağlar

YANARDAĞLAR

Yanardağ adını duymuşsunuzdur. Kitaplarda, dergilerde, gazetelerde ya da televizyonlarda yanardağların püskürdüğünü, lavların insanları öldürdüğünü görmüş ya da duymuş olabilirsiniz. Yanardağlar nasıl püskürüyor ya da gerçekten insanları öldürüyor mu? Niçin püskürüyor? Yanardağlar nerelerde var?

Yanardağların Oluşumu

Yanardağlar -Celâl İçinde Rahmet-

Yanardağlar -Celâl İçinde Rahmet-

İnsanlık tarihi kadar eski, belki ondan da öncelere uzanan bir maziye sahiptir yanardağlar. Genellikle bir dağın veya yüksek bir tepenin üzerinde kendilerine has faaliyetlerini sürdürürlerken en yakın çevreden itibaren çok geniş bir sahayı tesiri altına alabilirler. Önce sessiz ve derinden bir hazırlık safhası, sonra çılgınca kükreme ve ardından "bekleyin yine geleceğim", dercesine sakinleşme ve nihayet uykuya dalma.

Sponsorlu bağlantılar

Anket

Bilim ile ilgilenir misiniz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş