yağmur

warning: Creating default object from empty value in /home/bilim/domains/bilimvadisi.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Coğrafya terimleri Y-

Yağış : Havadaki nemin doyma noktasını aşıp, su damlacıkları, buz kristalleri veya buz parçacıkları şeklinde yoğunlaşmasına yağış denir.

Yağmur: Buluttaki su taneciklerinin 0°C’nin üzerinde yoğunlaşırsa yağmur adını alır.

Yalıyar: Dağların kıyıya paralel uzandığı alanlarda dalgaların yamacın altını oyması ve üst kısmın çökmesiyle oluşan yer şeklidir. Yurdumuzda Doğu ve Batı Karadeniz kıyıları ile , Teke yarımadası, Taşeli Platosu ve Tekirdağ-İstanbul arasında görülür.

Yağmur damlaları yere çarpmadan önce dağılıyor

Yağmur damlalarının yere çarpma anlarını inceleyen araştırmacılar, sanılanın aksine damlaların yere çarpmadan önce dağılıp sıçradığını ortaya çıkardı.

Bir yüzeye çarpan yağmur damlacıkları ince bir tabaka haline gelir, ardından bir taç şekline gelen bir sıçrama yaşar.

Asit Yağmurları

Asit Yagmurlari kükürt ve azot dioksitlerin atmosferdeki nemle birleserek sülfürik ve nitrik asitli yagmur, kar ya da dolu olusturmasi biçiminde kirlilige yol açmasidir. Bu tür yagmurda tanecikler siste asili olarak süspansiyon olusturabilir ya da en kuru halde birikebilirler.

Yağmur

Yağmur

Sonbahar mevsiminin gelmesi ile birlikte, sıcak havaların yerini serin ve yağışlı havalar almaya basladı. Hava durumunu sunan sunucu genelde hava raporunu okurken şöyle der: "Yarın bazı bölgelerimizde hava sıcaklıkları şöyle olacak ; İstanbul sağanak yağışlı 20 derece, Ankara çok bulutlu ve sağanak yağışlı 18 derece. "

Bitkiler Çölde Nasıl Hayatta Kalıyor?

Bitkiler Çölde Nasıl Hayatta Kalıyor?

Çöl denilince akla çoğu zaman hiçbir canlının kolay kolay yaşayamayacağı bir ortam gelir. Gerçekten de çölde yaşayan canlıların sayısı oldukça azdır. Ancak bu kurak ortam daha yakından incelendiğinde özel tasarımları ve farklı çeşitleriyle çok zor koşullarda yaşayan bitkiler dikkat çekmektedir. Yaşamlarını sürdürmek için uykuda kalan bitkiler de bunlardan biridir.

Yıldırım Nasıl Düşüyor?

Yıldırım Nasıl Düşüyor?
Gökyüzünde yılda 3 milyar şimşek veya yıldırım oluşmaktadır. Bir diğer deyişle yılın herhangi bir zamanında dünyanın üstünde 2000 yıldırım bulutu vardır ve dünyamıza her saniyede 100 yıldırım düşmektedir. Güçlü bir fırtına, Hiroşima'ya atılan atom bombasından 100 kat daha fazla enerji açığa çıkarmaktadır. Kim bilir? Belki bir gün gelecek yıldırımları da enerji kaynağı olarak kullanmayı öğreneceğiz.

Bunu hiç düşündük mü?..

"Ne zaman şimşek çaksa, gök gürlese semadan yağmur yerine nitrik asit yağacak diye soluğum kesilir, rengim kaçar, sığınacak yer ararım; çünkü havada nitrik eşit teşekkülü için bütün şartlar hazırdır.." diyor kimya âlimi Prof. Dr. Arthur Macomb.
Semadan yağmur yerine nitrik asit (kezzap) yağabilirdi hiç düşündük mü?..
Yerküredeki su, karbondioksit, oksijen ve azotun devri daimindeki ahenk içinde işleyen nizam ve intizam insanı hayretten hayrete sürükler.,,

Sponsorlu bağlantılar

Anket

Bilim ile ilgilenir misiniz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş