tübitak

warning: Creating default object from empty value in /home/bilim/domains/bilimvadisi.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Tavuk Tüyü Lifinden Uçak Yapılacak


Dünyada bir ilke imza atacak tübitak onaylı tavuk tüyünden uçak projesi Türkiye de bir öğretim görevlisi tarafından gerçekleştirildi..Bir öğretim üyesinin gerçekleştirdiği ve TÜBİTAK tarafından onaylanan tavuk tüyü lifini uçak kanatları ve gövdesini sağlamlaştırmada kullanımını sağlayacak proje, Türkiye ve dünyada ilk olacak.

Tübitak Bireysel Girişimcilere Sponsor OLacak


Gerek teknoloji gerek bilim alanında güzel proje fikri olan fakat hayata geçirecek parası olmayanlara tübitak sponsorluk yapacak..TÜBİTAK'ın bireysel girişimcilere yönelik ilk kez başlattığı destek programı kapsamında 125 iş fikrine 100 bin liraya kadar geri ödemesiz sermaye desteği verilecek.
Program sonunda ise iş fikirlerini geniş kapsamlı Ar-Ge projelerine dönüştüren girişimciler 550 bin liraya kadar desteklenecek.

TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Araştırmacılarına Ödül

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Malzeme Enstitüsü araştırmacıları Mineraller, Metaller ve Malzemeler Topluluğu’na (The Minerals, Metals and Materials Society - TMS) sundukları makale ile Hafif Metaller Bölümü 2010 Yılı En İyi Makale Ödülü’nü kazandılar. Özgür Duygulu, Selda Üçüncüoğlu, Gizem Oktay, Deniz Sultan Temur, Onuralp Yücel ve Ali Arslan Kaya’nın hazırladıkları makale “Development of 1500mm Wide Wrought Magnesium Alloys by Twin Roll Casting Technique in Turkey”

Cepten SMS ile İngilizce öğrenme dönemi

ODTÜ'lü araştırmacılar, cep telefonlarının kısa mesaj (SMS) ve çoklu ortam (MMS) servisleri ile yabancı dil öğrenimi sağlayan yeni bir sistem geliştirdi.

Başkentlilere uzayı keşif imkanı

Ankara Üniversitesi Rasathanesi, ''Dünya Uzay Haftası'' dolayısıyla 5 Ekim Pazar günü düzenleyeceği etkinlikte, başkentlilere uzayı keşif olanağı sunacak

Araştırmacılara 1,5 milyar euroluk imkan

Ar-Ge'nin "Şampiyonlar Ligi" olarak nitelendirilen, dünyanın en büyük sivil araştırma programı AB 7'nci Çerçeve Programı (ÇP), toplam bütçesi 1,5 milyar euroluk 13 yeni Ar-Ge başlığı ile Türk araştırmacılara yeni fırsatlar sunuyor. TÜBİTAK AB 7'inci Çerçeve Programı Ulusal Koordinatörü Okan Kara, programa sunulan çok ortaklı araştırma ve teknoloji geliştirme proje başvuruları ile Türk araştırmacılarının ve iş dünyasının Avrupalı paydaşlarıyla iş birliği yapma fırsatını yakalayacağını ifade etti.

GRID teknolojisi ile internete bağlanan her PC, süper bilgisayar oluyor.

Öncelikle "GRID de nedir?" diyebilirsiniz. Kısaca açıklamaya çalışalım. Tıpkı biyolojik çalışmaları hızlandırmak için bilgisayarlarımıza kurduğumuz internet üzerinden çalışan yazılımlar (Folding@Home, SETI@Home vs.) gibi düşünebilirsiniz. Biraz daha açalım. GRID, bilgisayarların hesaplama ve veri depolama kapasitelerini (CERN'in yıllık ürettiği bilgi miktarı 15 milyon GB) internet üzerinden paylaşarak gittikçe daha performanslı hale getirilen servis hizmeti olarak tanımlanabilir.

Sponsorlu bağlantılar

Anket

Bilim ile ilgilenir misiniz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş