Özden Hanoğlu

warning: Creating default object from empty value in /home/bilim/domains/bilimvadisi.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Dünyanın En Sakin, En Soğuk, En Kuru Yeri

Amerikalı ve Avustralyalı araştırmacılar, ortaklaşa yürüttükleri araştırmayla dünyamızda bir gözlemevi kurmak için en uygun yeri keşfettiklerini açıkladılar.

En soğuk, en kuru ve en sakin yer olarak belirlenen bu nokta uydulardan, yer istasyonlarından ve iklim modellemelerinden toplanan verilerin birleştirilmesiyle belirlendi. Araştırmacılar bulutları, sıcaklığı,

Binabotanik

Ağaçların gövdelerine ve dallarına tellerle, çubuklarla ya da iplerle manipüle edilerek şekil verildiğini, örgü motifleri yaratıldığını, hatta canlı ağacın bir banka dönüştürüldüğünü görmüş olabilirsiniz. Ağaç evleri de daha önce görmüş olabilirsiniz. Ama yaşayan ağaçlardan bir kuleyi daha önce hiç kimse denememişti. Almanya’nın Stuttgart Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı ak söğüt kullanarak dünyanın ilk ağaç kulesini inşa ediyor.

Uzay Oteli 2012'de Kapılarını Açıyor

Uzaydaki ilk otel olacak olan Glactic Suite Space Resort, rezervasyon almaya başladı. İlk misafirlerini 2012’de ağırlayacak olan uzay otelinde üç gece geçirebilmek için 4.4 milyon dolar ödemek gerekiyor. Yolculuk için gerekli olan eğitim Karayip Adaları’nda veriliyor ve üç ay sürüyor. 43 kişinin rezervasyon yaptığı açıklanan uzay oteli, Dünya’nın etrafını 80 dakikada dönecek, yani her 15 dakikada bir güneş doğacak. Yolcuların, ‘Pod’

Bitkiler İçin DNA Kataloğu

50 ülkeden yüzlerce uzman, her bitkiye özel bir DNA barkot sistemi üzerinde anlaştıklarını duyurdular. Sistemin, nesli tehlikede olan türlerin yasadışı ticaretini belirlemek de dâhil pek çok alanda kullanılacağı ve bilgilerin her araştırmacının ulaşabileceği küresel bir veri tabanında tutulacağı belirtiliyor. Meksika’nın başkenti Mexico City’de, 9-13 Kasım 2009’da düzenlenen Üçüncü Uluslararası Yaşam Barkodu Konferansı’nda konuyla ilgili anlaşmaya imza atılacağı belirtiliyor.

Sponsorlu bağlantılar

Anket

Bilim ile ilgilenir misiniz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş