proton

warning: Creating default object from empty value in /home/bilim/domains/bilimvadisi.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Hadron Çarpıştırıcısı tatile giriyor

Dünyanın en güçlü parçacık çarpıştırıcısı, yarı güçle süpersimetrik parçacıklar aradıktan sonra büyük hedefi için dinlenmeye çekilecek.

Fizikte yepyeni açılımlar için umutların bağlandığı Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (Large Hadron Collider – LHC)’nin, büyük hedefine ulaşmak için tam güçle çalışmasına olanak sağlayacak iyileştirmelerin gerçekleştirilebilmesi için gelecek yılın sonunda tatile sokulacağı açıklandı.

Fizik terimleri sözlüğü - P

Palanga: Hareketli ve sabit makara gruplarından oluşan sistem.

Paralel bağlı yay: Yayların paralel olarak birbirine eşlenmesi.

Para manyetik Maddeler: Bağıl manyetik geçirgenlikleri 1’den biraz büyük olan maddelerdir. Manyetik alan şiddeti parametrik alan içinde biraz şiddetlenir.

CERN deneyi önümüzdeki bahara kaldı

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ndeki (CERN) Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda meydana gelen ikinci arıza, deneylerin önümüzdeki bahara kadar ertelenmesine sebep oldu.

İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ndeki 27 km’lik Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ikinci kez durduruldu. Çarpıştırıcının elektrik bağlantılarından kaynaklanan arıza, CERN’deki deneyin bütün kış süresince durdurulmasına neden oldu.

Sponsorlu bağlantılar

Anket

Bilim ile ilgilenir misiniz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş