petrol

warning: Creating default object from empty value in /home/bilim/domains/bilimvadisi.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Doğalgazdan benzin

İkinci Dünya Savaşı’nda Naziler kömürden mazot üretmişlerdi. Fischer-Tropsch metodu olarak bilinen bu üretimde, kömürdeki metan gazı, mazotun elde edildiği ana madde idi. Bir Amerikan firmasının bulduğu yeni bir teknik ile Fischer-Tropsch metodu geliştirilmiş ve oldukça verimli ve basit sayılabilecek adımlarla doğalgaz, syngas adlı maddeye dönüştürülmüş (syngas; hidrojen ve karbonmonoksit karışımı bir madde). Daha sonra bir katalizör ile karbon ve hidrojenin yeni bileşikler yapması sağlanıyor. Meselâ alkol, benzin gibi sıvı yakıtlar elde ediliyor.

Enerji kaynakları

Ülkelerin ilerleyip, gelişmişlik seviyelerini arttırabilmeleri için çeşitli enerji kaynaklarına ihtiyaçları vardır. Çünkü hammaddelerin işlenebilmesi, fabrikaların çalışabilmesi, ulaşım, aydınlatma ve ısınmanın gerçekleştirilebilmesi, enerji kaynaklarının kullanımına bağlıdır.

Asit Yağmurları

Asit Yagmurlari kükürt ve azot dioksitlerin atmosferdeki nemle birleserek sülfürik ve nitrik asitli yagmur, kar ya da dolu olusturmasi biçiminde kirlilige yol açmasidir. Bu tür yagmurda tanecikler siste asili olarak süspansiyon olusturabilir ya da en kuru halde birikebilirler.

21. Yüzyılın Yeni Enerji Kaynağı

21. Yüzyılın Yeni Enerji Kaynağı

Klasik enerji kaynaklarının birçoğunun yapılan hesaplara göre bir süre sonra tükenecek olması, bu tür kaynakların çevreye büyük ve geri dönüşümü olmayan tehlikeler yaymaları, klasik enerji kaynaklarına olan ihtiyacın her geçen gün artması, gelişen teknolojiyi beslemekte yetersiz kalmaları ve en önemlisi, petrolün zor bulunan ve pahalı bir yakıt olması...

Sponsorlu bağlantılar

Anket

Bilim ile ilgilenir misiniz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş