magnezyum

warning: Creating default object from empty value in /home/bilim/domains/bilimvadisi.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Araştırmacılarına Ödül

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Malzeme Enstitüsü araştırmacıları Mineraller, Metaller ve Malzemeler Topluluğu’na (The Minerals, Metals and Materials Society - TMS) sundukları makale ile Hafif Metaller Bölümü 2010 Yılı En İyi Makale Ödülü’nü kazandılar. Özgür Duygulu, Selda Üçüncüoğlu, Gizem Oktay, Deniz Sultan Temur, Onuralp Yücel ve Ali Arslan Kaya’nın hazırladıkları makale “Development of 1500mm Wide Wrought Magnesium Alloys by Twin Roll Casting Technique in Turkey”

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Vitamin A :
Balık karaciğer yağı, karaciğer
Beta karoten (proVitamin A) :
Havuç, ıspanak, kavun, kayısı
Vitamin B2 (Riboflavin) :
Tüm hububat, yağsız et, süt, yumurta, karaciğer, kuru maya
Vitamin B6 (Pyridoxine) :
Tüm hububat, yağsız et, süt, yumurta, karaciğer, kuru maya ve muz
Folik Asit :

Köklerin Kusursuz Seçiciliği

Köklerin Kusursuz Seçiciliği

Önünüzde demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor gibi elementler karışık olarak dursa, bunları hiç yardım almadan ayırt edebilir misiniz? Bu işlemi hatasız olarak başarmak neredeyse olanaksızdır. Ancak bunu, bitkiler kökleri ile sürekli yapmaktadırlar.

Bilimlerin Nihaî Ufku

Bütün bu görünen âlemin temelinde ve ortaya çıkan özelliklerde, atom ve moleküllerin faaliyeti vardır. Besin kaynaklarımız olan şeker, yağ ve protein; atomların bir araya getirilmesiyle teşekkül eder. Meselâ klorofil; karbon, hidrojen, oksijen, azot ve magnezyum gibi atomlardan yapılmış bir fabrika gibi çalışır. Ona sadece ışık, su ve karbondioksit verilir; bir müddet sonra karşılığında kutu kutu şeker, top top kumaş, harika elbiseler, lezzetli yiyecekler alırız.

Sponsorlu bağlantılar

Anket

Bilim ile ilgilenir misiniz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş