kanser

warning: Creating default object from empty value in /home/bilim/domains/bilimvadisi.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Türk kanser aşısı 2011'de

Türk bilim insanları meme, akciğer ve kolon kanserleri hastalarında uygulanmak üzere “kanser aşısı” geliştirdi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Hakan Akbulut, meme, akciğer ve kolon kanserlerinde başka bir tedavi şansı kalmamış hastalarda uygulanmak üzere “kanser aşısı” geliştirdiklerini açıkladı.

Projeyi ABD’deki bir merkezle birlikte yürüttüklerini ifade eden Prof. Akbulut, bir grup insan üzerinde klinik araştırma yapmak üzere ABD’den gerekli onayın alındığını, Türkiye’de de Sağlık Bakanlığı’ndan onay alınması halinde 2011’de aşılamaya başlayacaklarını ifade etti.

20 hastada deneme

Tomografi ne kadar kanser yapar?

Nükleer Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Bor'a göre, görüntüleme yöntemlerindeki radyasyonun yarattığı kanser riski, sigara ve diğer nedenlerdan kaynaklı riske göre çok düşük.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Nükleer Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Doğan Bor, medikal görüntülemede asıl sorunun tomografi sisteminin hatalı kullanılmasında ya da kalibrasyon nedeniyle gereğinden çok daha fazla radyasyona maruz kalınmasında yattığını söyledi.

Prof. Dr. Bor, son dönemde ''bilgisayarlı tomografiden (BT) yayılan radyasyonun kanser riskini artırdığına'' ilişkin uluslararası düzeydeki araştırma sonuçlarının ulusal medya kuruluşlarında yer alması üzerine Ensitütü tarafından hazırlanan değerlendirme raporu konusunda bilgi verdi. Bor, ABD kaynaklı bu araştırmalardan birinde, ''2007 yılında yapılan 72 milyon BT incelemesinin ileriki yıllarda 29 bin ilave kanser vakasını ortaya çıkaracağının ve doğal kanser ölümlerine ilave olarak yaklaşık 21 bin kişinin hayatını kaybedeceğinin'' öne sürüldüğünü aktardı.

Kansere karşı herpes virüsü

Uçuklara yol açan herpes virüsünün üzerinde oynanmış bir formu, baş ve boğazda görülen kanser tedavisinde kullanılıyor.

İngiltere'nin başkenti Londra'da bir hastanede, 17 hastaya, kemoterapi ve radyoterapinin yanı sıra herpes virüsüyle tedavi uygulandı.

Tümörlerin yok edilmesine yardımcı olan virüsün, kanserli hücrelerin içine girerek, onları içeriden yok ettiği ve aynı zamanda hastanın bağışıklık sistemini desteklediği tespit edildi.

Royal Marsden Hastanesi'nde yapılan ve sonuçları "Clinical Cancer Research" dergisinde yayımlanan araştırmada, hastalarda kanserli bölgenin ameliyatla alınmasının ardından kanserin izine yüzde 93 oranında rastlanmadı. Aradan iki yıl geçtikten sonra da hastaların yüzde 82'sinin kansere yenilmediği gözlendi.

Kanserde kişiye özel aşı

ABD’li bilim adamları kişiye özel kanser aşısı geliştirmek için önemli adımlar atıyor. ABD’de mayısta prostat kanserine karşı geliştirilen aşı onay alırken, çeşitli kanser türlerine karşı 12 aşı onay bekliyor...

Amerikalı bilim adamları kanserli mücadelede yeni bir yöntem üzerinde çalışıyor. ABD’nin Houston kentindeki ünlü Anderson Kanser Merkezi’nden Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesi’ne kadar birçok merkezde uzmanlar kişiye özel kanser aşısı geliştirmek için önemli adımlar atıyor.

Aslında rahim ağzı ve karaciğer kanseri gibi hastalıklar için önleyici aşılar bulunuyor. Ancak araştırmacılar kanser olan kişilerin tümörlerini küçültmek için aşı geliştiriyorlar. Johns Hopkins Hastanesi’nden Profesör Leisha Emens “Vücuda tümörü reddetmeyi öğretiyoruz. Bağışıklık sistemini kullanan bu yöntem direkt olarak kanserli hücreleri hedef alıyor, dolayısıyla yan etkisi daha az oluyor” diyor.

Nanoteknolojiyle kansere erken teşhis

Maddeyi atomik ve moleküler seviyede kontrol eden nanoteknoloji ile kanserin erken teşhisi ve kişiye özel tedavisi için yürütülen çalışmalar umut veriyor.

Maddeyi atomik ve moleküler seviyede kontrol eden nanoteknoloji ile kanserin erken teşhisi ve kişiye özel tedavisi için yürütülen çalışmalar umut veriyor. Emory Kanser Nanoteknoloji Merkezi Direktörü Prof. Dr. Shuming Nie, son araştırmasında nadir kanser hücrelerini tespit etmeyi başardı.

Nanoteknoloji ile kanser görüntüleme, moleküler tanı ve hedefli tedavi uygulamaları için yaptığı araştırmalarla dikkati çeken ve ABD Ulusal Kanser Enstitüsünün de destek verdiği Prof. Dr. Shuming Nie, ABD-Türkiye İleri Araştırmalar Enstitüsü'nün Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı Adrasan beldesinde düzenlediği ''Global Sağlıkta Fırsatlar ve Zorluklar'' konulu foruma katıldı.

Arılar kansere çare mi oluyor?

Arı kümeleri zehirli iğnelerini, kurbanına batırarak birçok ölümcül olaya sebep oluyor. Bilim adamları bu süreçten etkilenerek, bu olayın kanser tümörlerini tedavi etmek için alternatif bir tıp olarak kullanabiliceğini düşünüyor.

Bilim adamları arılardan esinlenerek ‘mikroskobik arı’ yarattılar. Bu arılar kanserli bölgeye iğnelerini saplayarak, sağlıklı bölgeye zarar vermeden iyileşmeyi sağlayabiliyor.

2009 yılının 8 büyük buluşu

Her yıl teknoloji bir adım daha ilerliyor, yeni keşifler yapılıyor, yeni cihazlar geliştiriliyor. 2009 yılında da sağlık, hizmet ve bilim alanında önemli süreçler yaşandı.
Time dergisi de 2009 yılında bilim alanında karşılaştığımız yenilikleri, buluşları ve gelişmeleri açıkladı. İşte bunlardan bazıları:

Bu iki vitamin de kanser hücreleriyle aynı rolü üstleniyor

Tıp dünyasını karıştıran bir araştırmayı açıklayan Harvard Üniversitesi, “Bu iki vitamin de kanser hücreleriyle aynı rolü üstleniyor” görüşünde.

HARVARD Üniversitesi uzmanlarının yaptığı ve sağlık dergisi Nature’nin son sayısında yayınlanan araştırmaya göre, C ve E vitaminleri ile beta karoten gibi güçlü antioksidanlar sanılanın aksine kanserin önlenmesine değil yayılmasına yardımcı oluyor. Araştırmada bu antioksidanların henüz sadece meme kanseri hücreleri üzerindeki etkisi araştırılmış olsa da tıp dünyasında büyük tartışma yarattı.

Kansere karşı oksijen aşısı

Oxford Üniversitesi araştırmacıları, kanserli hücrelere fazladan oksijen aşılayarak radyoterapi ve kemoterapi tedavilerini daha etkili bir hale getirebileceklerini açıkladılar. Oksijen aşılanmasıyla yumuşayan kanserli bölgelerin, kansere karşı uygulanan tedavilere daha olumlu tepki verdiği gözlemlendi.

Genom Projesi Nedir?

Moleküler biyoloji ve genetik günümüzün en önemli çalışma alanlarından biridir. Ünlü bilimadamları Watson ve Crick’in 55 yıl önce tanımladığı DNA’nın çifte sarmal yapısı ile önemli bir hız kazanan bu alandaki çalışmalar günümüzde zirve noktasına ulaşmayı hedefleyen çalışmalarla devam etmektedir. Mendel’in yüzyıllar önce yaptığı çaprazlama çalışmaları bugün yerini genome projesine bırakmıştır.

Kanser

Organizmada meydana gelen ve hücreleri kontrolsüz büyüyen kötü huylu tümörlere verilen genel addır.
• Kanser, genellikle kontrolden çıkan hücrelerin sürekli çoğalmalarıdır.
• Kanserler, malignant (kötü huylu) tümörlerdir; yani benign (iyi huylu) tümörlerin aksine başka dokulara sızma ve yayılma (metastaz) özelliği gösterir.

Kanserli hücreler neden sürekli bölünürler?

Şifa Kaynağı Bir Bitki: Zeytin

Şifa Kaynağı Bir Bitki: Zeytin

"Sizin için gökten su indiren O'dur; içecek ondan, ağaç ondandır (ki) hayvanlarınızı onda otlatmaktasınız. Onunla sizin için ekin, zeytin, hurmalıklar, üzümler ve meyvelerin her türlüsünden bitirir. Şüphesiz bunda, düşünebilen bir topluluk için ayetler vardır." (Nahl Suresi, 10-11)

"İncire ve zeytine andolsun." (Tin Suresi, 1)

Zeytin... Sahip olduğu besin değeri ile insan sağlığını koruyan bir mucize…

Vücut Saatinin 'Kontrol Düğmesi' Bulundu

Araştırmacılar, insanların vücut saatini düzenleyen genetik mekanizmayı kontrol eden kimyasal düğmeyi buldular.

Bu sürecin karmaşık genler içermesine rağmen, tüm mekanizmanın tek bir aminoasit tarafından kontrol edildiği de belirtiliyor. Araştırmanın sonuçlarına göre, "Saat" geni ve ortağı "BMAL1" vücudun saatini denetliyor. "BMAL1" tarafından üretilen bir proteindeki tek aminoasit, vücudun ritmiyle ilgili genetik olaylar zincirini tetikleyen bir değişikliğe neden oluyor.

Cep telefonu arıları yok ediyor

Arı kolonilerinin gizemli bir şekilde yok olmasının nedeni cep telefonları mı?
Uçuk bir korku filminden alınma bir komplo teorisi gibi görünebilir ama bazı bilim adamları cep telefonlarına olan düşkünlüğümüz neticesinde global kıtlıklar yaşanacağını ileri sürüyorlar. Çünkü arıların yok olması demek tarımsal üretimin de düşmesi anlamına geliyor.Cep telefonları ve diğer ileri teknoloji ürünü cihazların yaydığı radyasyon, doğal hayatı garip bir şekilde etkiliyor.

Sponsorlu bağlantılar

Anket

Bilim ile ilgilenir misiniz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş