Prof.Dr. İ. Hakkı İHSANOĞLU

warning: Creating default object from empty value in /home/bilim/domains/bilimvadisi.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Nanoteknolojik tehlikeler

Nanoteknoloji bilindiği gibi hayatımıza çok farklı sahalardan giriş yapıyor. Neredeyse her gün insanların kullanımına sunulan nanoteknolojik bir ürün ile alâkalı haber duyuyor veya okuyoruz. Washington’da bulunan Woodrow Wilson Uluslararası Araştırma Merkezi, cilt kremleri ile diş macunlarında kullanılan nanoparçacıkların insan vücudu ile teması hâlinde çeşitli sağlık problemlerine sebep olabileceğini açıkladı ve bu parçacıkların toksik tesirlerinin daha detaylı araştırılması için, konu ile ilgili kuruluş ve kişilere çağrıda bulundu.

Doğalgazdan benzin

İkinci Dünya Savaşı’nda Naziler kömürden mazot üretmişlerdi. Fischer-Tropsch metodu olarak bilinen bu üretimde, kömürdeki metan gazı, mazotun elde edildiği ana madde idi. Bir Amerikan firmasının bulduğu yeni bir teknik ile Fischer-Tropsch metodu geliştirilmiş ve oldukça verimli ve basit sayılabilecek adımlarla doğalgaz, syngas adlı maddeye dönüştürülmüş (syngas; hidrojen ve karbonmonoksit karışımı bir madde). Daha sonra bir katalizör ile karbon ve hidrojenin yeni bileşikler yapması sağlanıyor. Meselâ alkol, benzin gibi sıvı yakıtlar elde ediliyor.

Sponsorlu bağlantılar

Anket

Bilim ile ilgilenir misiniz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş