hücre

warning: Creating default object from empty value in /home/bilim/domains/bilimvadisi.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Bu iki vitamin de kanser hücreleriyle aynı rolü üstleniyor

Tıp dünyasını karıştıran bir araştırmayı açıklayan Harvard Üniversitesi, “Bu iki vitamin de kanser hücreleriyle aynı rolü üstleniyor” görüşünde.

HARVARD Üniversitesi uzmanlarının yaptığı ve sağlık dergisi Nature’nin son sayısında yayınlanan araştırmaya göre, C ve E vitaminleri ile beta karoten gibi güçlü antioksidanlar sanılanın aksine kanserin önlenmesine değil yayılmasına yardımcı oluyor. Araştırmada bu antioksidanların henüz sadece meme kanseri hücreleri üzerindeki etkisi araştırılmış olsa da tıp dünyasında büyük tartışma yarattı.

Kanser

Organizmada meydana gelen ve hücreleri kontrolsüz büyüyen kötü huylu tümörlere verilen genel addır.
• Kanser, genellikle kontrolden çıkan hücrelerin sürekli çoğalmalarıdır.
• Kanserler, malignant (kötü huylu) tümörlerdir; yani benign (iyi huylu) tümörlerin aksine başka dokulara sızma ve yayılma (metastaz) özelliği gösterir.

Kanserli hücreler neden sürekli bölünürler?

İnsanın Evrimi Üzerine

İnsan hücre denen küçük canlılardan meydana gelen, canlılar içinde en mükemmel olarak yaratılmış bir varlıktır. İnsanın bir santimetrekare sinde 250.000 tane hücre vardır. Eğer erişkin bir insandan her saniye “otomat” gibi bir hücre düşmüş olsa idi bütün hücrelerin boşalıp tükenebilmesi için 900.000 sene geçmesi gerekecekti. Bir insanda her saniye 8 milyon hücre doğar. Elektron mikroskopla 500.000 büyüterek dahi yapı sına tam manasıyla vakıf olamadığımız; çatışma prensiplerini henüz anlayamadığımız bir yapıyı tanzim eden büyük kudret karşısında insan iki büklüm olur.

Hücrelerdeki Adanmışlık

Üniversiteden hoca arkadaşlarla Azerbaycan’a gezi düzenlemiştik. Bakü’de bulunan etrafı Türk bayraklarıyla çevrili Türk şehitliği beni epeyce sarstı. Osmanlı, Nuri Paşa’yı Azerbaycan’ı Ermeni işgalinden kurtarmak üzere vazifelendirmiş. Nuri Paşa yaklaşık 1.400 askeriyle Ermenilerle savaşmış ve burada şehit düşmüş. Bu şehitlikte, künyelerinden anlaşıldığı kadarıyla her vilâyetten -hattâ Suriye, Bosna gibi yerlerden- şehit var. Karışık duygular içindeydim. Aklıma birden ‘kendini feda etme veya adanmışlık’ geldi. Bu davranışın yüzlerce misâli her an hücrelerimizde de yaşanmaktaydı. Meselâ, anne karnında her mekanizma bir bebeğin vücuda getirilmesine

Hücre Ve Yapısı

Hücre: Canlının, yaşayan en küçük birimine hücre adı verilir. İlk hücre teorisi 1838 yılında Mathias Schleiden ve Theodor Schwan tarafından ortaya atılmıştır. Halen geçerliliğini koruyan bu teoriye göre, "Bütün canlılar hücrelerden meydana gelmiştir; hücreler bağımsız oldukları halde birlikte iş görürler ve bölünerek çoğalırlar".

Sponsorlu bağlantılar

Anket

Bilim ile ilgilenir misiniz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş