Harun Yahya

warning: Creating default object from empty value in /home/bilim/domains/bilimvadisi.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Bitki Kökleri Elementleri Nasıl Ayırt Eder?

Bitki kökleri toprakta karışık halde bulunan demir, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi elementleri bir seferde ve hatasız bir şekilde birbirinden nasıl ayırt edebilir?
Doğada çeşitli şekillerde bulunduğunu bildiğimiz elementleri, mineralleri birbirlerinden ayırmak için ne gibi işlemler yapmak gerekir?

Bitkiler toprağın altına yayılmış halde bulunan kökleri ile toprakta bulunan elementleri tanır, birbirlerinden ayrıştırır ve ihtiyaçları olan miktarlarda su ve minerali gövdesine doğru pompalar.

Sedefin hasarı azaltan özel yapısı

Süper-dayanıklı jet motorlarının pervaneleri için malzeme geliştirilmesinde, inciyi oluşturan sedefin yapısı taklit edilmektedir. Pek çok yumuşakçanın kabuğunun iç katmanlarındaki sedefin %95'i tebeşirdir; fakat tebeşirden 3000 kat daha dayanıklıdır. Sedefin bu sağlamlığını kompozit yapısına borçludur. Yapısı incelendiğinde 8 mikron (1 mikron: 10-6 metre) eninde ve 0,5 mikron kalınlığındaki mikroskobik plakaların tabakalar şeklinde düzenlendiği görülür.

Kendi Ağırlığının 850 Katını Taşıyabilen Canlı: Herkül Böceği

Bilinen hayvan türlerinin dörtte üçünü oluşturan ve toplam sayılarının bir trilyon olduğu düşünülen böcekler, Yüce Allah’ın yaratış sanatındaki çeşitliliğe en güzel örnek oluşturan canlılardandır. Bilim dünyasının bugün yalnızca 370.000 çeşidi hakkında bilgi sahibi olduğu böcek türleri içinde en ilginç olanlarından biri de “herkül böceği”dir.

Penguenlerin Vurgun Yemelerini Engelleyen Özel Dalış Tekniği

Penguenler tek bir nefesle yüzlerce metre derine dalabilirler. Penguenlerin nasıl olup da bu dalışlar esnasında ani basınç değişikliklerinden etkilenmedikleri ve vurgun yemedikleri Japon araştırmacılar tarafından gün ışığına çıkarıldı. Bilim adamları penguenlerin, uyguladıkları özel bir dalış tekniği sayesinde vurgunlardan korunduklarını açıkladı.

Farklı Kuş Türlerinin İlginç Özellikleri

Kuşların kendilerine özgü ve hayranlık uyandıran birçok özellikleri vardır. Bu canlıların dünyasını incelediğimizde Allah’ın onları kendileri için en uygun anatomik yapıda yaratmış olduğunu görürüz.

BİR İLETİŞİM ANININ HİKAYESİ

Her insan birçok defa tanıdık biriyle göz göze gelip merhabalaşmıştır. Peki bu bir-iki saniyelik sürecin oldukça uzun ve karmaşık bir hikayesi olduğunu biliyor muydunuz?

Muhteşem Gözler 2

Muhteşem Gözler 2

Canlı gözlerindeki kusursuz detaylar ve her canlı gözünün tam onun ihtiyaçalarına yönelik olması, muhteşem özellikteki gözlerin evrimcilerin iddia ettiği gibi tesadüflerle oluşmadığını, Yüce Allah’ın üstün aklının eserlerinden bir olduğunu bir kez daha kanıtlamaktadır.

Bir önceki yazımızda Kamera Tipi ve Birleşik Tip gözlerin kusursuz özelliklerini anlamıştık. Bu yazımızda ise bazı canlılara özgü göz tiplerinin onları sağladığı görüş üstünlüklerini detaylarıyla ele alacağız.

Muhteşem Gözler 1

Muhteşem Gözler 1

Göz, "Gözleri düşünmek beni bu teoriden soğuttu" diyen Darwin'den beri evrimcileri çıkmaza sürükleyen organlardan biridir. Gözün yapısı ve işlevleri incelendiğinde, evrimcilerin bu kaçışlarının sebebi daha iyi anlaşılır.

Göz, birçok farklı organel ve bölümden oluşmuş kompleks bir yapıya sahiptir.

Deniz Kaplumbağalarının Yerinde Siz Olsaydınız...

Yön Bulma Uzmanı Deniz Kaplumbağalar

Deniz kaplumbağalarının 2300 km'lik göç yolculukları, nesillerinin devam etmesi için neden önemlidir?

İnsanlar gibi cinsiyet kromozomlarına sahip olmayan deniz kaplumbağalarının cinsiyeti, kuluçka döneminde nasıl belirlenir?

Yumurtadan çıktıktan sonra hemen denize yönelmeyen deniz kaplumbağaları, neden akşam olmasını beklerler?

Big Bang

BIG BANG'İN DOĞUŞU

Evrenin yaratılışı, bundan bir asır önce, astronomların önemli bir bölümü tarafından gözardı edilen bir kavramdı. Bunun nedeni ise, 19. yüzyıldaki bilim anlayışının, evrenin sonsuzdan beri var olduğu varsayımını benimsemesiydi. Evreni inceleyen bilim adamlarının çoğu, zaten sonsuzdan beri var olan bir maddeler bütünüyle karşı karşıya olduklarını sanıyor ve evren için bir "yaratılış", yani başlangıç olduğunu akıllarından bile geçirmiyorlardı.

Sponsorlu bağlantılar

Anket

Bilim ile ilgilenir misiniz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş