gökyüzü

warning: Creating default object from empty value in /home/bilim/domains/bilimvadisi.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Amatör Gökbilimcilik

Başınızı kaldırıp, ara sıra da olsa gökyüzüne baktığımızda, parlayan yıldızların güzelliğinden etkilenmeyenimiz yoktur. Ancak, günlük yaşamın koşturmacasında, bu güzelliğin farkına pek azımız varıyor; hele bir de büyük kentlerde yaşıyorsak, etrafımızdaki beton yığını ve ışık kirliliği, istesek de bu güzelliği görmemizi engelliyor. Ancak, yine de arada bir gökyüzüne bakıp, bundan zevk alıyorsanız, siz de amatör gökbilimci sayılırsınız.

GÜNEŞ SAATLERİ

Zamanı ölçmek için ilk çabalar güneş saatiyle başlamıştır. Bu ilk saatler, yüzyıllar boyunca zamanın ölçülmesi için kullanılan en yaygın araç olmuşlardır. Güneş saatleri, özel olarak hazırlanmış bir milin gölgesinin, Güneş'in görünen hareketine uygun olarak yine özel olarak hazırlanmış mermer, taş veya madeni bir zemin (kadran) üzerindeki hareketine göre zamanın ölçülmesine yarayan araçlardır. Saat, güneşin oluşturduğu gölgeyi ölçer. Bu yüzden güneş saatleri ancak bol güneşli ülkelerde ve gündüzleri kullanılabiliyordu.

Gökyüzü neden mavidir???

Gökyüzü neden mavidir???

Bu işin daha ilginç bir yanı var. Güneşin ışığı ne renktir, hiç düşündünüz mü? Çoğunuzun sarı diyeceğine eminim. Güneş ışığı beyazdır, yani bir renk değildir, bütün renklerin karışımıdır.
Bunun ispatı ise çok kolaydır. Eğer evinizde kristal bir avize varsa, bir parçasını annenize belli etmeden alın ve güneşe doğru tutun. Kristalin ışığı kırarak aynı gökkuşağının renkleri gibi ayrıştırdığını göreceksiniz.

Ses Nakil Memuru Olarak Hava Unsuru

* Gök cisimlerin çarpışması veya patlaması neticesinde ortaya çıkan büyük ses dalgalarının atmosfere iletilmesi nasıl engellenmektedir?
* Aynı ortamda konuşan insanların sesleri birbirine neden karışmamaktadır?
* Ses iletiminde insanı hayrete düşüren mükemmellikler

İnsanı tefekkür ufkundan uzaklaştıran sebeplerden biri olan ülfet, hâdiseleri sıradan bir şeymiş gibi algılamamıza yol açar. Çoğumuz için uyumamız, yememiz, nefes alıp vermemiz, her sabah güneşin doğuşu, gökyüzünün maviliği, gecenin karanlığı ve semâyı süsleyen ay ve yıldızlar birer âdiyâttır. Ne kadar hassas bir ölçüde yaratıldığımızı, bakış açımızı değiştirip âdiyâttan saydığımız şeylerin üzerine dikkatimizi yoğunlaştırdığımızda ancak fark edebiliyoruz.

Sponsorlu bağlantılar

Anket

Bilim ile ilgilenir misiniz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş