fotoğraf

warning: Creating default object from empty value in /home/bilim/domains/bilimvadisi.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Fotoğraf arşivlerimizi yedekliyor muyuz?

Yapılan bir araştırma insanların, anılarını canlı tutan fotoğraf arşivlerini yedekleme zahmetine girmediklerini ortaya koydu. Yılların anısını bir anda kaybedenler bile bunu yapmaya yeltenmiyor.

Mozy adlı bir online veri depolama şirketi İngiltere'de yaptığı araştırmada insanların büyük bir çoğunluğunun müzik ya da fotoğraf arşivini asla yedeklemediği sonucuna ulaşıldı.

Dijital fotoğraflarınızı internette yayınlamak için 10 harika ipucu

İpucu 1: İnternet üzerindeki resim galeriniz

E-posta, sohbet programları, dia gösterileri ve çevrimiçi resim galerileri... Dijital fotoğraflarınızla internette adınızdan söz ettirebilmeniz için ihtiyacınız olacak en önemli detayları sizler için biraraya getirdik. Fotoğraflarınızı internette paylaşmak için, onları sadece bir sunucuya yüklemekten daha fazlasını yapmak zorundasınız.

Resim sıkıştırmanın matematiği

Bir CD-ROM ’a doldurulabilecek veri miktarı limitsiz gibi görünür. Microsoft ’un multimedya ansiklopedisi Encarta ’yı oluştururken yaptığı gibi 7000 fotoğrafı içine sığdırmaya çalışana kadar.

Bu bilgi depolama başarısını mümkün kılan fraktal resim sıkıştırma matematiğiydi. Geçen yüzyılda fraktalların altında yatan başlıca kavramlar matematikçiler tarafından biliniyordu, fakat fraktal araştırmasını bir pratik gerçeklik haline getiren güçlü bilgisayarların ortaya çıkışı oldu.

Neden Astrofotoğraf?

Çoğu zaman fotoğrafları anı olarak saklarız, mutlu bir anımızı ölümsüzleştirmektir amacımız. Peki neden gökyüzünü fotoğraflıyoruz? ; orda değişen çok fazla şey olmasa gerek. Çeşitli nedenlerimiz var tabiki. Ben bunları kendime göre sıralayacağım. Detay görebilmek önemlidir. Herhangi bir nebulayı (birkaçı hariç) çıplak gözle göremeyiz, gördüklerimiz ise bunalık noktalardan ibarettir. Biraz teknolojiden yararlanalım ve bir teleskopla bakalım.

Sponsorlu bağlantılar

Anket

Bilim ile ilgilenir misiniz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş