cep telefonu

warning: Creating default object from empty value in /home/bilim/domains/bilimvadisi.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Asrın atom bombası: 3G'li telefonlar

Prof. Dr. Şeker'den cep telefonu uyarısı: "Atom bombasının modası geçti, asrın bombası cep telefonu" "3G daha tehlikeli, 25 kat daha fazla sinyal veriyor"

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Selim Şeker, günümüzün vazgeçilmezleri arasına giren cep telefonları için çok ciddi uyarılarda bulundu. Şeker, "Atom bombasının modası geçti, asrın elektromanyetik bombası cep telefonu. 3G teknoloji daha tehlikeli, çünkü görüntü de iletiyor ve 25 kat daha fazla sinyal yayıyor" dedi.

Şeker, TBMM Kanser Araştırma Komisyonu toplantısında yaptığı sunumda, sanayi devrimin insanoğluna hediyesinin "çevre kirliliği" olduğunu söyledi. Elektromanyetik alanın, kısa ve uzun vadede etkileri bulunduğunu anlatan Şeker, baş ağrısı, göz yanması, yorgunluk gibi etkilerin kısa vadede, moleküler kimyasal bağların, hücre yapısının ve bağışıklık sisteminin bozulmasının ise uzun vadede ortaya çıkacak etkiler olarak değerlendirilebileceğini söyledi.

S

Satellite communication:
Uydu iletişimi. Dünya üzerindeki çeşitli istasyonlar arasında veri iletişimi sağlamak için dünya yörüngesindeki uyduların kullanılması.

SIM (Subscriber Identity Module):
Abone Kimlik Modülü. Cep telefonlarında kimlik belirleme çipini taşıyan kart. Abonenin telefon numarası, ağda kimlik belirleme için şifreli bir algoritma, PIN ve abonenin telefon defterini içerir. Üçüncü jenerasyon UMTS ağlarda yerini USIM adlı yeni bir teknolojiye bırakacak.

K

Konum Tabanlı Servisler:
Cep telefonu kullanıcılarının “neredeyim?” , “yakınımda neler var?” ve “oraya nasıl ulaşırım?” sorularına, coğrafi konum bilgisini kullanıp en uygun cevaplar sunan servislerdir.
(Örn: En yakın hastane, haritada göster gibi)

Elektronik cihazları kullanırken dikkat!

AÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şükrü Özen, elektronik cihazları kullanılırken bazı kurallara dikkat edilmesi gerektiğini bildi

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şükrü Özen, elektronik cihazların, yaydıkları elektromanyetik enerji nedeniyle kullanılırken bazı kurallara dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.

Cepten SMS ile İngilizce öğrenme dönemi

ODTÜ'lü araştırmacılar, cep telefonlarının kısa mesaj (SMS) ve çoklu ortam (MMS) servisleri ile yabancı dil öğrenimi sağlayan yeni bir sistem geliştirdi.

Islanan telefon nasıl kurtarılır?

Islanan telefon nasıl kurtarılır?

Cep telefonlarında gerçekleşen arızaların önemli bölümü ''sıvı teması'' sonucunda yaşanıyor. Islanan cihazın kısa devre sonucu bozulmamasını için ilk önce ne yapmalı?

Cep telefonunuz suya düşerse

Suya düşen cep telefonları ilginç yöntemlerle kurtarılabiliyor.Islanan telefonların içindeki su, havayla çok fazla temas etmeden hızlı bir şekilde temizlenebilirse cihazın yeniden çalışması mümkün olabiliyor.
Üretici firmaların, garanti kapsamına almadığı ıslanma durumlarında kullanıcının ilk olarak, cihaz fişe takılıysa kısa devre yapmaması için fişi çıkarması değilse aynı riskten dolayı cihazla pilin birbirinden ayırması ardından da SIM kartı çıkartması gerekiyor.Bir çok durumda cihaz ıslansa bile SIM kartlar çalışmaya devam ediyor.

1 Ghz geliyor!

Yıl sonuna doğru, bilgisayarların gigahertz bariyerini aşmasından yedi yıl sonra, çip hızı 1 Ghz olan cep telefonlarının da piyasaya çıkması bekleniyor. Qualcomm şirketinin 1Ghz çipi Snapdragon, Samsung ve HTC markalı bazı telefonlarda kullanılacak.

Bu çip, cep telefonlarına üstün multimedya özellikleri kazandıracak; Snapdragon sayesinde cep telefonlarıyla 12 megapiksellik fotoğraflar çekmek, ekranından 720p HD görüntü izlemek mümkün olacak.

Cep telefonunun çeyrek yüzyıllık serüveni

Çalışmalarına 1982 yılında başlanan cep telefonunun hikayesi, kablo döşeme sıkıntısı yaşayan ülkelerin alternatif arama çabasıyla başladı. İlk cep telefonu görüşmesi 1991 yılında Finlandiya’da yapıldı. İlk kısa mesaj ise 1992 yılında atıldı.

Cep telefonu arıları yok ediyor

Arı kolonilerinin gizemli bir şekilde yok olmasının nedeni cep telefonları mı?
Uçuk bir korku filminden alınma bir komplo teorisi gibi görünebilir ama bazı bilim adamları cep telefonlarına olan düşkünlüğümüz neticesinde global kıtlıklar yaşanacağını ileri sürüyorlar. Çünkü arıların yok olması demek tarımsal üretimin de düşmesi anlamına geliyor.Cep telefonları ve diğer ileri teknoloji ürünü cihazların yaydığı radyasyon, doğal hayatı garip bir şekilde etkiliyor.

Sponsorlu bağlantılar

Anket

Bilim ile ilgilenir misiniz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş